Feb 6 - 15th: RiteAid, Walgreens, Smiths & Walmart

 

 

Rite Aid 2/6-2/12   (updated 2/10/11)


  • These are the BEST offers this week. Always check your local ad to verify prices as they change by region.
  • Participate in Rite Aid's Video Values to be able to print valuable coupons, like $4/$20 purchase! Additionally, you can watch videos to earn more $4/$20 coupons! AND, they now have a video you can watch where you will earn $1 off any purchase of $1 or more!
  • Sign up for the Wellness Program to get special discounts, offers and rewards.
    Buy 3 (rice krispies or frosted flakes) $1.99 ea  = $5.97
    Use 2 $1/3 Kelloggs mfg Q (RP) -$1 = $4.97 plus tax
    Get 3 $1 UPS back, $.66 ea... 
         (there are better coupons out there, look for peelies or order Q's online)
  • (3) Kellogg FF @ 1.99 and (3) 1.00 UPs printed
    _____________________________________________________________
    **Buy 2 Finesse 2/$6
      Pay $6+ tax
      Get $5 Ups back
      Total $1 for 2 ($.50 ea)
    Finesse Shampoo, Conditioners, or Stylers 2/$6, get $5 +UP WYB 2Bought (4) Fineese  ($12) and (2) 5.00 UPs printed =$.50 ea 
    _______________________________________________________
    **FREE with $1 mfg Q (2/17)
    Palmolive is 99 with wellness card and there are $1.00 PALMOLIVE ULTRA DISH LIQUID SOAP 2/17
    _________________________________________________________
    1 Garnier moisturizers $7.99
    Use in-ad Q -$3
    Use $2 mfg Q (RP) -$2
    Total = $2.99 ea
    I'm going to burn some +Ups on Garnier. The non-ultra (light green) moisturizers run $7.99 shelf/$6.40 with 20%. Pay $1.40 each after the $2 Garnier insert coupon (x6/15/11, RedPlum?) and in-ad Q. Counts toward WR. 
    __________________________________________________________


    **Buy 2 Ritz at $1.99 ea = $3.98
    Use 2 mfg Q $1/2 -$1
    Total = $2.98+ tax
    Get 2 $1 UP's back
    $.98 for 2 ($.49 ea)
    Ritz crackers are on sale for $1.99 and producing $1UP -- 
    pair $1/2 mfg Q to make em $.49 ea 
       (triscuts r not printing Ups)
    __________________________________________________________
    **Buy 2 Gillette body wash 2/$8 =$8
      Use 2 $2 Mfg Q (p&g 1/30) -4
      Pay $4+ tax
      Get $3 Up back
      Total $1 for 2 ($.50 ea)

    Gillette Body wash with free deodorant combo works for the 2/$8 with $3 ups

    -AND-
    **Buy 2 OldSpice 2/$8 =$8
      Use bogo (p&g 1/30) -4
      Total $4+ tax
      Get $3 Up back
      $1 for 2 ($.50 ea)

    Old Spice Fresh Collections/Red Zone Antiperspirant 2/$8, get $3+UP WYB 2 limit 2 +UP offers
    Buy One Old Spice Fresh Collection product, get one Old Spice Deodorant Free (Up to $3.25), 2/28/11 (P&G 1/30/11)

    ___________________________________________________________

    **2 BC cookie mix 2/$4 =$4 
     Use 1 $1/2 feb VV -$1
     Use 2 $.40 mfg Q -$.80
      Total = $2.20+ tax
      Get $2 and 2 $1 ups ($4 ups)
      Free: MM $1.80 (MM= MoneyMaker)

    $1/2 Betty Crocker Baking Items Feb VV
    $1/2, $.75/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting 1/30/11 SS
    $.40/1 BC Cookie Mix Print [coupons.com]
    $.40/1 BC Cookie Mix http://slickdeals.net/?sdtid=2579913&sdfid=38&u2=http://www.bettycrocker.com/
    $.40/1 Betty Crocker Cookie Mix [couponnetwork.com]
    $1/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting [coupons.com]
    $2/4
    -$1/2VV
    -2 x .40 mq for cookie mix
    and get back $2UP when you buy 2 plus a $1 monthly up for each, so $1.80MM.
    2 Betty Crocker Cookie Mix 2/$4 (please rep randomSD here for this one)-$1/2 Betty Crocker Baking Items VV Feb
    -$0.80 (two $0.40/1 printable - many links already posted earlier in this thread)
    Pay $2.20, get $4 +UP back (two $1 monthly and one $2 weekly) = $1.80 MM
    OR

    Cake Mix $2
    Frosting $2
    -$1/2 Betty Crocker Baking Items VV Feb
    -$1/2 printable [quericavida.com]
    Pay $2, get $4 +UP back (two $1 monthly and one $2 weekly) = $2 MM


    ETA: There are additional coupons posted later by others including $1/2 cake mix and frosting.http://slickdeals.net/?sdtid=2579913&sdfid=38&u2=http://www.coupons.com/couponweb/...0&zid=al23 from alanisrox69.
    Confirmed by GoStillers that price is cheaper than sale price if you have 20% discount (cake mix with 20% discount $1.83, frosting with 20% discount $1.99)
    and both cake mix and frosting are producing the monthly $1 up.
    **Confirming double dips on the Betty Crocker. Multiples..
    Bought 2 cake mixes, 2 frostings and 4 cookie mixes. 
    Used the Q's (wiki) and Febr $1 VV's no beeps
    Got back 8 $1 Ups and 4 $2 Ups**
    _________________________________

    Walgreens Deals (2/6 - 2/12)



    {Confused? Read the Walgreens FAQ HERE.}

    {Print the Walgreens coupon policy HERE.}

    $5.49 Got2b Styling Products
    $0.00 Got2b Styling Products (BOGO)
    -$2 MFQ (All You Magazine, De 2010) x 2
    = $0.75 each

    $9.99 Gillette Fusion ProGlide Razor
    -$4 MFQ (P&G 1/30)
    -$4 RR
    = $1.99

    5/$5 Gain Dish Washing Liquid
    -$0.25 MFQ (P&G 1/16) x 5
    -$1 RR wyb 5
    = $0.55 each wyb 5

    2/$5 Colgate Maxfresh or Maxwhite Toothpaste
    -$3 RR wyb 2
    -$0.75 MFQ (SS 1/30) x 2
    = $0.50/2

    $3.99 Right Guard Total Defense 5 Body Wash
    -$3 RR
    -$1 peelies on some packages
    FREE or $1

    $5.99 IcyHot Naturals Pain Relief Cream
    -$3 WAG Q (in-store)
    -$1 MFQ (SS 1/30)
    = $1.99

    $8.99 Huggies Jumbo Pack Diapers x 2
    2/$5 Huggies wipes x 2
    -$5 RR wyb $25+
    -$2 Huggies MFQ HERE x 2
    -$0.75 Wipes MFQ HERE x 3
    = $14.23 for all five!

    $11.99 Lysol Healthy Touch Hand Soap
    -$7 RR (monthly deal)
    -$3 MFQ (SS 1/9) or HERE
    = $1.99

    $2.99 Irish Spring Deodorant
    -$2 RR
    = $0.99

    $3.99 Veripure Hand Sanitizer, 3 oz
    -$3.99 RR
    FREE

    $0.99 Nabisco Cookies or Crackers
    -$1/2 MFQ (SS 1/30)
    = $0.49 each

    4/$5 Progresso Soup
    -$1/4 MFQ HERE or (SS 1/2, SS 1/16)
    -$0.50 WAG Q (instore - deducts $2)
    = $0.50 each wyb 4

    $0.49 Select Mars Valentines Day Candy
    -$1/2 MFQ HERE or (RP 1/30)
    2 FREE


    Click HERE for the Grocery Smarts List (a printable matchup of all weekly sales with manufacturer's coupons). I also added a link to it on the right hand side! -->

    Don't forget to add e-coupons to your Smith's Fresh Rewards cardHERE and HERE and HERE and HERE and HERE. (Keep in mind that Smith's no longer accepts a paper MFQ combined with an e-coupon MFQ.)

    {Print the Smith's coupon policy HERE.}


    Sale Prices:
    • Navel Oranges, 8 lb bag - $4.99
    • Roma Tomatoes - $0.88/lb
    • Anjou Pears - $1.00/lb
    • Armour Lunchmakers - $0.88
    • Duncan Hines Cake Mix - $0.77 (2/11 -2/14)
    • Kroger Deluxe Ice Cream, 48 oz - $1.99 (2/11 -2/14)
    • Kroger Orange Juice, Gallon - $2.88 (2/11 -2/14)

    $1.88 Dannon Yogurt 32 oz or 4-pack
    -$1 MFQ (SS 1/9, SS 1/30)
    = $0.88

    $2.99 Johnsonville Breakfast Sausage
    -$1/2 MFQ (SS 1/23)
    = $2.49 each wyb 2

    $1.99 Keebler Fudge Shoppe Cookies
    -$1/2 MFQ HERE
    = $1.49

    $1.88 Kraft Salad Dressing, 16 oz
    -$1/2 MFQ (SS 1/23)
    = $1.38 each wyb 2

    $0.88 Rice A Roni or Pasta Roni
    -B3G1 MFQ (RP 1/2)
    = $0.66 each wyb 4

    $0.78 Trident Gum, 18 ct
    -$1/3 MFQ (SS 1/2)
    = $0.45 each wyb 2

    $3.88 Red Baron Pan Pizza or Pasta
    -$1 MFQ (SS 1/23)
    = $2.88

    $0.98 Colgate Toothpaste, 6.4 oz
    -$0.75 MFQ (SS 1/30)
    = $0.23



    Here's a list of items that might be worth pricematching at Walmart this week:


    Asparagus - $1.49/lb @ Ream's
    Roma Tomatoes - $0.79/lb @ Ream's

    Red Seedless Grapes - $0.88/lb @ Sunflower Market
    Organic Broccoli Bunch - $0.99/lb @ Sunflower Market

    Farmland Bacon - $2.50 @ Harmons (use $1 MFQ SS 1/23 == $1.50)
    Gold n Soft Margarine - $1.00 @ Harmons (use $1.50/2 MFQ SS 11/21 == $0.25 each)

    Bar S Bologna - $1.19 @ Fresh Market (use $1/2 MFQ RP 1/30 == $0.69 each)
    Old El Paso Enchilada Sauce - $1.25 @ Fresh Market (use $0.50 MFQ SS 1/30 == $0.75)

    Old El Paso Taco Shells - $1.19 @ Dan's (use $0.50 MFQ SS 1/30 == $0.69)
    Apples, Small Pink Lady - $0.99/lb @ Dan's
    ShurSaving Milk - $1.99 @ Dan's

    Pineapple, Gold - $0.79/lb @ Macey's
    Crisco Oil, 48 oz - $1.99 @ Macey's
    Nestle Morsels - $1.99 @ Macey's (use $0.50/2 MFQ HERE == $1.74 each)
    Pillsbury Cake Mix - $0.79 @ Macey's
    Western Family Active Yeast, 3 pack - $0.69 @ Macey's


    Remember that Walmart will match any competitor's prices, and will even match store brand for store brand.